Dolgu

Kırışıklıklarınız mı var? daha genç ve canlı bir ifadeye sahip olabilirsiniz;

Yüz görünümünde yenileme ve gençleştirme düşünen hastalarda, Dolgu enjeksiyonu etkisi geçici olmasına rağmen güvenilirdir. Yalnız 1970 yılından beri tıp dünyasında kullanılan Dolgu çokça tercih edilmektedir.

Zamanın ilerlemesi sevinç, mutluluk, hüzün, kızgınlık, şaşkınlık gibi duygusal olaylar sonucu yüzümüzdeki mimik (ifade) kaslarının hareketi sonrası meydana gelen çizgiler cildimizin esnekliğini yitirmesine neden olur. Özellikle mimiklere dayalı iletişim kuran (meslekleri gereği) kişilerin yüzlerinde, yaşları genç olmasına rağmen ifade çizgileri belirginleşir. İşte bu çizgiler henüz yerleşmeden, koruyucu amaçlı Dolgu uygulamaları tercih ediliyor.

Bu mimik çizgileri alttaki kasların kasılmasına aittir ve hareket esnasında oluşmaktadır. Dışarıdan sürülen hiçbir kremin bu tabakaya kadar ulaşamaz ancak Dolgu enjeksiyonuyla direkt mimik kaslarına ulaşılarak bu kasların hareketini geçici bir süre ve geriye dönebilir bir şekilde yumuşatılabilir, hatta bazı durumlarda da yok edilebilir.

Dolgu uygulamalarında asıl hedef yüzde hafif mimiklerin kalmasına özen göstererek, yüzün doğallığını korumaktır. Eğer Dolgu uygulaması doğru teknikle yapılıyorsa kişi dinlenmiş, gençleşmiş bir görünüme kavuşur. Hemen hemen 30 yıldır tıbbın diğer alanlarında güvenle kullanılen Dolgu son on yılda, kozmetik alanda kullanılmaya başlanmıştır. Cerrahi bir işlem olmayan ve yaşlanmayı önleyici tedavilerin köşe taşı haline gelen Dolgu herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte basit, güvenilir ve kısa süren bir uygulamadır. Uygulama sonrasında kişi hemen sosyal hayatına devam edebilir.

Aşağıdaki düşüncelere sahipseniz Dolgu kullanma vakti gelmiştir;

“Gözlerim oldukça kısık, keşke daha belirgin ve büyük olsaydı.”
“Göz kapaklarım düştü.”
“Güldüğümde diş etlerim gözüküyor ve bu gülmekten çekinmeme neden oluyor.”
“Burnumun ucu biraz daha kalkık olsaydı.”
“Kaşlarımın arasındaki çatık çizgiler beni öfkeli gösteriyor.”
“Alnımdaki çizgiler beni yaşlı, endişeli ve yorgun gösteriyor.”
“Gülünce göz kenarlarım çok fazla kırışıyor.”
“Güneşe bakmak göz kenarlarımdaki çizgileri belirginleşiyor. ”
“Kaşlarım keşke biraz daha kalkık olsaydı.”
“Gülerken, burnumun iki yanında kırışıklıklar oluşuyor.”
“Boynumda yatay ve dikey çizgiler var.”
“Ağız çevremde, ince, dikey çizgiler bulunuyor.”
“Dudak köşelerim aşağıya doğru düştü. Bu durum bana hüzün ve yorgun ifadesi veriyor.”
“Dekolte bölgemde çizgiler meydana geldi.”

Dolgu ve DOLGU ile ilgili en çok merak ettikleriniz;

Dolgu yılan zehiri midir?

Hayır. Dolgu yılan zehiri değildir. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.

Dolgu

yaptırıldığında yüz ifadesi kayboluyor mu?

Hayır. Bu hem hastanın arzusuna hem de hekimin elinde olan bir olaydır. Düşünülenin aksine Dolgu yaptırıldıktan sonra donuk, ifadesiz bir surata sahip olunmamalıdır.

Dolgu enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün müdür?

Hayır değildir. Dolgu doktor tarafından kas içerisine yapılan bir enjeksiyon iken kremler cilde uygulanır, yüzeysel etki sağlar. Etki mekanizmaları birbirinden farklıdır. Dolgu dinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde gidermekte, kremler ise sadece yüzeysel ince çizgilerde kullanılmaktadır.

Dolgu uygulanınca yüz şişer mi?

Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları genelde Dolgu zannedilmektedir. Dolgu bir dolgu maddesi olmadığı için yüzü şişirmez .

BOT0X dudaklarda kullanılır mı?

Hayır. Dolgu dudak üstündeki, sigara çizgileri tabir edilen dikey çizgilenmelerde kullanılır. Dudak dolgunlaştırmak için kullanılmaz.

Uzak Doğu kaynaklı Dolgutan bahsediliyor, böyle bir şey var mı?

Hayır. Dolgu’un Uzak Doğu üretimi bulunmamaktadır. Dolgu Botulinum toksin tip A içeren bir ilacın ticari ismidir. Bir uygulamanın genel adı değildir. Botulinum toksin Tip A içeren başka ilaçlar da mevcuttur.

Dolgu güvenli midir?

Evet. 70’ten fazla ülkede onaylı, 2 binin üzerinde bilimsel çalışma yapılmış bir ilaçtır ve 20 yılı aşkındır kullanılmaktadır. Her yıl milyonlarca kişi Dolgu uygulamalarını güvenle tercih etmektedir.

Dolgu pahalı bir uygulama mıdır?

Hayır. Düşünüldüğü kadar pahalı değildir. Piyasada satılan ithal kremlerle veya 4-6 aylık kuaför masrafı ile karşılaştırıldığında önceden bütçelenebilir rakamlardadır.

Dolgu sadece kadınların tercih ettiği bir uygulama mıdır?

Hayır. A.B.D.’de BoT0X uygulatanların % 15’i erkektir ki ülkemizde de Dolgu uygulatan erkeklerin sayısı artmaktadır.

Dolgu uygulamalarına devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötü olur mu?

Hayır. Yavaş yavaş kırışıklıklarınız tedavi öncesi durumuna geri döner.

Dolgu uygulandıktan sonra herkes Dolgu yaptırdığımı fark eder mi?

Yüzünüzde dinlenmiş, olumlu ve aydınlık bir ifade olduğunu fark ederler ancak siz söylemedikçe anlamayacaklardır. Dolgu yapıldıktan itibaren 3-7 gün içerisinde etkili olmaya başladığı için anlık bir etki söz konusu olmaz. Kaşlarınızın özellikle çok kalkmasını istemediyseniz ifadenizde fark edilen bir değişiklik olmayacaktır.

Dolgu yeni kırışıklıklara yol açar mı?

Hayır. Dolgu uygulamasından sonra, kişiler kırışıklıklarına önceden olmadığı kadar dikkatli baktıkları için böyle zannedilmektedir. Ayrıca, kaşlar doğal görünümüne göre çok fazla kaldırıldığı taktirde böyle bir durum görülebilir. Bu, kişinin kendi tercihi ile oluşan bir durumdur.

Dolgu ömür boyu uygulanabilir mi?

Evet. Dolguu ister estetik, ister tedavi amaçlı olarak uzun süre kullanabilirsiniz.

Dolgu yaptırdıktan sonra yüz kaslarının tahrip olduğu hatta mimiklerin zamanla kaybolduğu yönünde söylentiler var, doğru mu?

Dolgu kasları tahrip ederek, yüz ifadesini sağlayan mimiklerin kaybolmasına sebep olmaz. Konusunda deneyimli olan bir doktor, doğru doz ve uygulama tekniği ile hastanın beklentileri doğrultusunda istenmeyen kırışıklıkları tedavi eder ve bunu yaparken de yüzdeki kişisel ifadeyi korur.

Yan etkisi var mıdır?

Bilinçli ve tecrübeli ellerde yan etkisi oldukça azdır. Çok nadir olarak da olsa baş ağrısı veya enjeksiyon alanında hafif kızarıklık gözlenebilir. Her ne olursa olsun Dolgu’un yan etkisi geçicidir, uygulama alanı ile sınırlıdır.

Uzun dönem güvenliliği kanıtlanmış mıdır?

Dolgu’un Carruthers tarafından, 9 yıla varan uygulamalarda ilk uzun dönem güvenlik çalışması yapılmıştır ve tamamen güvenli bulunmuştur.

Dolgu tam olarak nedir?

Dolgu, Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış bir proteindir. Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler çok düşük dozlarda uygulanır. Dolgu dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek etkisini gösterir. Dolgu’un etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır yani vücut içerisinde dolaşmaz.

Dolgu uygulaması nedir?

Dolgu zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan, rahat uygulanabilen, cerrahi olmayan bir uygulamadır.

Dolgu hangi bölgelere uygulanır?

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgilerine son derece iyi cevap veren bir uygulamadır. Bunun dışında üst dudak, boyun çizgileri, el, ayak ve koltukaltı bölgeleri terleme sorununu tedavi etmektedir.

Dolgu’un etkisi ne kadar sürer?

Dolgu’un etkisi 4 aya kadar sürmektedir. Tekrar eden uygulamalarda ise bu süre artmaktadır. Tabi sonuçlar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

İlk etkiyi ne kadar sürede görmeye başlarım?

İlk etki 3-7 gün içerisinde görülür.

Uygulama ne kadar sürer?

Yaklaşık olarak 10-15 dakikalık bir seans yeterlidir.

Uygulama sonrasında iyileşme dönemi var mıdır?

Basit, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulamadır. Bu nedenle uygulama sonrası günlük hayata hemen geri dönülebilir.

Dolgu uygulamaları ağrılı mıdır?

Uygulama esnasında çok az ve kısa süreli hafif batma hissi duyulur. Uygulama sonrası ağrı kalmaz.

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

Yüzümüzde mimiklerimizi her hareket ettirdiğimizde yani güldüğümüz, kızdığımız, şaşırdığımız zaman cilt altındaki kaslar hareket etmektedir. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanmaları ile zamanla yüzümüzde kırışıklıklar meydana gelir. Bu kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar adı verilir.

Uygulama nasıl olur?

Doktorunuz en iyi sonucu alabilmek için enjeksiyon yapılacak bölgeyi tespit eder. Anestezi gerektirmeyen bu işlem eğer hassasiyet varsa anestetik bir krem veya buz kompresi ile uygulanabilir. Uygulanacak her bölgeye çok az dozlarda Dolgu enjeksiyonla tatbik edilir.

Kimler Dolgu ile kırışıklık tedavisi için uygundur?

18-65 yaş aralığı içerisindeki kişilere uygulanabilir.

Dolgu sadece kırışıklıklarda mı kullanılır?

Uzun yıllardır önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan Dolgu estetik amaçlı kullanımının yanı sıra serebral palsi dahil olmak üzere birçok nörolojik hastalık, göz tiki ve şaşılık dahil olmak üzere oftalmoloji alanında birçok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır. Ayrıca el, ayak ve koltukaltı bölgeleri terleme tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır.

Estetik amaçlı olarak kullanımı için FDA onayı var mıdır?

Kaş arasındaki kırışıklıkların tedavisi amacıyla 15 Nisan 2002′de FDA onayını alan ilk ve tek Botulinum Toksin Tip A grubu ilaçtır.

Dolgu Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı bir ilaç mıdır?

Kaş arası kırışıklıkların tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk ve tek nörotoksin kompleksi Dolgu’tur. Dolgu’un bu kullanımı AB ülkelerinde yetkili kurumların yanında ABD’de FDA tarafından onaylanmış durumdadır.

Hangi ortamlarda, nerelerde yapılmalıdır?

Konusunda eğitimli olan doktor tarafından muayehane ortamında uygulanmalıdır.

Dolgu nasıl etki eder?

Bir kasın kasılması veya dinlenmesi için bir sinir hücresi tarafından mesaj alınması gerekir. Dolgu kas ve sinir arasındaki bu mesajın geçişini geçici bir süre engelleyerek etki gösterir.

Dolgu kullanımı herhangi bir özel eğitim, sertifika gerektiriyor mu, her doktor uygulayabilir mi, doktor olmayan kişiler tarafından uygulanması doğru mu?

Yüzün anatomik yapısını tanıyan ve konu hakkında eğitim almış bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Yüzdeki kırışıklıkları gidermek için Dolgu dışında bir tedavi ya da ilaç var mı?

Kırışıklıkların giderilmesi için cerrahi metotlarla birlikte dolgu maddesi, lazer gibi farklı metotlar kullanılabilir. Dolgu, dolgu maddeleri, lazer uygulamaları ile kombine edilerek kullanılabilir. Hangi kırışıklık seviyesinde hangi metodun kullanılacağına dair kararı, konunun uzmanı bir hekim verebilir.

Dolgu yüz kaslarını felç ediyorsa felçli hastaları nasıl iyileştiriyor?

Dolgu kasları felç etmez. Enjekte edildiği kasa, sinir hücreleri aracılığı ile kasılma emrini veren iletiyi geçici olarak durdurarak etki gösterir. Dolayısıyla bölgesel aşırı kasılmanın sorun olarak ortaya çıktığı şaşılıktan inme sonrası felce, tiklerden kırışıklık tedavisine kadar pek çok alanda güvenle kullanılabilir.

Dolgu’un enjeksiyon dışında başka bir uygulama yöntemi var mı?

Hayır. Dolgu sadece enjeksiyon yoluyla kullanılır. Maskesi, spreyi ya da kremi yoktur.

DOLGU

aplus-poliklinik

DOLGU SIK SORULAN SORULAR

1Dolgu yaptırıldığında yüz ifadesi kayboluyor mu? ?
Hayır. Bu hem hastanın arzusuna hem de hekimin elinde olan bir olaydır. Düşünülenin aksine Dolgu yaptırıldıktan sonra donuk, ifadesiz bir surata sahip olunmamalıdır.
2Dolgu enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün müdür?
Hayır değildir. Dolgu doktor tarafından kas içerisine yapılan bir enjeksiyon iken kremler cilde uygulanır, yüzeysel etki sağlar. Etki mekanizmaları birbirinden farklıdır. Dolgu dinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde gidermekte, kremler ise sadece yüzeysel ince çizgilerde kullanılmaktadır.
3BOT0X dudaklarda kullanılır mı?
Hayır. Dolgu dudak üstündeki, sigara çizgileri tabir edilen dikey çizgilenmelerde kullanılır. Dudak dolgunlaştırmak için kullanılmaz.
4Uzak Doğu kaynaklı Dolgutan bahsediliyor, böyle bir şey var mı?
Hayır. Dolgu’un Uzak Doğu üretimi bulunmamaktadır. Dolgu Botulinum toksin tip A içeren bir ilacın ticari ismidir. Bir uygulamanın genel adı değildir. Botulinum toksin Tip A içeren başka ilaçlar da mevcuttur.

Fiyat ve Bilgi Talebi için Formu Doldurun

Aplus Estetik Merkezine verdiğim tüm bilgiler 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması
hakkında ki kanun ve Aplus Üyelik Hüküm, koşulları kapsamı ve sınırları çerçevesinde kullanılmasına onay veriyorum.


Dolgu

DOLGU Nedir? Dolgu uygulamaları son zamanlarda artış göstermiştir. Bayanların yanında erkek hastaların da bu konuda istekli oldukları bir gerçek. Özellikle 40-50 yaş grubu erkeklerde, alt kademelerden yükselmekte olan genç kuşak ile rekabet isteği Dolgu-dolgu gibi ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerine başvuran sayısını yukarı taşıyan etkenlerden sadece biri. Cilt kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kimi daha erken kimileri ise daha geç yaşlanma belirtileri göstermektedir. Kırışıklıklar her ne kadar bakınca bir gibi görünse de oluşum şekline göre yüz mimikleriyle oluşan kırışıklıklar ve yerçekimi ve cildin sarkmasından ortaya çıkan kırışıklıklar olarak değerlendirilmektedir.

Hangi Dolgu Maddesi Daha Güvenli?: Keğer bir kırışık doldurulacak ise hyaluronik asit ve kalsiyum apatit içeren ürünler en güvenli olanlarıdır. Bunlar vücuda enjekte edildikten bir süre sonra eriyip kaybolmaktadırlar. Hastaların kalıcı dolgu maddelerinden uzak durup daha güvenli olan ve ilerde problem yaratmayan hyaluronik asit ve kalsiyum apatit içeren ürünleri, ile kırışiklarının giderilmesi yöntemini tercih etmeleridir.

Dolgu kullanım alanları: -Alın çizgileri -Kaş çatma çizgileri -Göz dış kısmındaki kazayağı çizgileri -Üst dudak üzeri kırışıklıklar -Kaş kaldırma -Burun sırtı çizgileri -Düşük ağız kenarları -Boyun kırışıklıkları -Boyun bantları -El ve koltuk altı terlemesi -Migren türü baş ağrıları -Çiğneme kası hipertrofisi

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

WhatsApp WhatsApp (Çevrimiçi)