Lamine Diş Kaplama (Yaprak Kaplama)

Lamine diş kaplamada dişler kesilmeden milimetrik olarak inceltilmektedir. Böylece diş dokusu korunur. Yaklaşık olarak 0.3 – 0.7 mm inceltilen dişlere lamine kaplama uygulaması yapılmaktadır. Yaprak diş olarak da bilinen bu uygulamada yaprak formunda porselen kaplamalar kullanır ve bu kaplamalar son derece incedir. 

Lamine Kaplama Nedir?

Lamine kaplama, dişlerin ön yüzeyine ince bir porselen tabaka yerleştirme işlemidir. Bu porselen tabakalar, dişlerin rengini, şeklini ve boyutunu düzeltmek ve estetik bir görünüm sağlamak için kullanılır. Lamine kaplama işlemi, özellikle ön kesici dişlerdeki estetik problemleri düzeltmek için tercih edilir. Lamine kaplamalar, dişin ön yüzeyine minimal bir aşındırma ile ya da dişlerin durumuna göre hiç aşındırma yapmadan yerleştirilirler.  Lamine kaplamaların porselen malzemeden yapılması, diş rengine uyum sağlaması ve doğal diş görünümü sunması açısından avantaj sağlar. Porselen kaplamalar, estetik bir görünüm sunarak dişlerin renklerini ve şekillerini istenilen şekilde değiştirmeye yardımcı olur. Ayrıca porselenin dayanıklılığı sayesinde uzun ömürlüdürler.

Lamine Diş Hangi Durumlarda Yapılır?

Kişinin daha estetik dişlere sahip olmak istemesi lamine diş uygulaması için yeterli bir sebeptir. Dişlerin lekeli olduğu ya da ayrık olduğu durumlarda daha estetik bir görünüm elde etmek için lamine tedavisine başvurulmaktadır.

Lamine Diş Nasıl Uygulanır?

İlk adımda, lamine dişlerin yapıştırılacağı dişlerin ön yüzeyinden çok ince bir tabaka (genellikle 0.3-0.5 mm) diş minesinden  aşındırılır. Bu işlem, dişlerin kalınlığını azaltarak lamine dişlerin uygun şekilde yerleştirilmesine ve doğal bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Lokal anestezi altında yapılır ve hasta ağrı veya rahatsızlık hissetmez. Dişlerin hazırlanmasının ardından, diş hekimi ölçü almak için dişleri tarar. Bu ölçüler, lamine dişlerin özel bir laboratuvarda üretilmesi için kullanılır. Diş hekimi, istenilen renk, boyut ve şekildeki lamine dişleri belirlemek için hastaya danışır. Ölçüler alındıktan sonra, laboratuvarda özel olarak üretilen lamine dişler hazırlanana kadar geçici kaplamalar dişlere yerleştirilir. Geçici kaplamalar, dişleri korur ve estetik açıdan hoş bir görünüm sağlar. Laboratuvarda üretilen özel lamine dişler diş hekimine ulaştığında, son aşama başlar. Geçici kaplamalar çıkarılır ve lamine dişleri yapıştırmak için özel bir yapıştırıcı kullanılır. Diş hekimi, her lamine dişi dikkatlice dişin ön yüzeyine yerleştirir ve doğru konumlandırmak için özen gösterir. Lamine dişler yapıştırıldıktan sonra, diş hekimi son kontrolleri yapar ve gerektiği takdirde dişleri ayarlar. Lamine dişlerin rengi ve şekli hastaya uygun olduğundan emin olunduktan sonra işlem tamamlanır.

Lamine Kaplama Fiyatları

Kozmetik diş hekimliği uygulamaları, kişinin diş yapısına ve ihtiyacına göre değişkenlik gösterir. Lamine diş uygulaması için de belirleyici faktörler arasında kaç adet dişin tedaviye ihtiyacı olduğu, diş hekiminin deneyimi, kullanılan malzemenin kalitesi ve uygulama merkezinin özellikleri yer alır. Bu nedenle, lamine diş uygulamasının maliyeti için kesin bir fiyat belirtmek zordur. Diş hekimlerinin kliniklerinde farklı fiyat politikaları olabilir ve uygulama yapılan her diş için farklı ücretlendirme yapılabilir. Dişlerin sayısı ve tedaviye ihtiyacı, tedavi maliyetini etkileyen ana unsurlardandır. Ayrıca kullanılan porselen malzemenin kalitesi de fiyatı belirleyen diğer bir faktördür.

Lamine diş uygulaması düşünüyorsanız, bir diş hekimine muayene olmak için randevu almanız gereklidir.

WhatsApp WhatsApp (Çevrimiçi)