PRP İle Saç Ekimi

İnsan vücudunda yer alan kan %50-60 oranında plazma içermektedir. Plazma yapısında su içerir ve sıvı formdadır. Kanı oluşturan hücreler kısmında ise alyuvar, akyuvar ve trombosit adı verilen 3 temel hücre vardır.

Trombositler kanda pıhtılaşmayı sağlamaktadır. Kan damardan dışarı çıkıp dış ortamla temas ettiğinde pıhtılaşma işlemi başlar.Pıhtılaşma olmaması kan akışının durmaması sonrasında hayati tehlikeye sebep olabilir. Trombositlerin oluşturduğu tabaka yara iyileşmesinde rol oynar ve yeni doku oluşumuna katkıda bulunur. Trombositlerin bu etkisi artık birçok tedavi için kullanılmakta olan bir yöntemin kaynağı olmuştur. FDA onayı ile Amerika’da kullanılan yöntem Türkiye’de de birçok alanda kullanılmaktadır.

100-150 cc. civarında kan özel bir işlemden geçirelerek trombositten zengin plazma ayrıştırılır ve tedavi edilmek istenen bölgelere enjekte edilir. Bu işlem sonrasında bu bölgenin hücrelerini aktif hale getiren iyileştirici ve tamir edici salgı sayesinde kök hücre göçü oluşur. Yeni gelen hücreler kollajen sentezini artırır ve dokunun iyileşmesi sağlanır.

PRP teknolojisi saç tedavilerinde özellikle saç dökülmelerine karşı kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra artık PRP Destekli Saç Ekimi yöntemi ile saç ekimi işleminde de olumlu sonuçlar vermektedir.

Saç ekimi esnasında saç kökleri nakil için PRP’li özel bir solüsyonda bekletilerek canlılıklarını korumasına katkıda da bulunulmaktadır.

PRP’nin saç ekimi sonrası iyileşme sürecini de kısalttığı bilinmektedir.

WhatsApp WhatsApp (Çevrimiçi)