Fraksiyonel Lazer (Er: YAG)

fraksiyonel-lazerKliniğimde kullandığım fraksiyonel lazer 2940 nm dalga boyunda Er: YAG lazerdir. Bu lazer ışığı, ciltteki su tarafından emilerek çok hızlı bir şekilde ciltteki suyu ve dolayısıyla dokuyu buharlaştırarak etki eder. Bu etki sayesinde ciltteki problemli dokuya ( benler, kırışıklıklar, çatlaklar, sivilce izleri, yara izleri gibi) etki eder.

Fraksiyonel başlık sayesinde tedavi sırasında ciltte pek çok sağlam cilt adacığı kalır. Böylece kişi 2 gün içinde iş ve sosyal hayatına geri döner. Ciltte oluşan çok küçük noktacıklar şeklindeki kabuklanmalar, evde geçen 2 günden sonra soyulmaya başlar 4.günden itibaren alttan çıkan taze yenilenmiş, parlak cilt kendini gösterir.

Kullanıldığı Yerler

  • Sivilce izleri
  • Kırışıklıklar
  • Cilt çatlakları
  • Ameliyat izleri, yara ve jilet izleri
  • Yaşlılık lekeleri, benleri
  • İyi huylu et benleri
  • Cilt sarkmaları
  • Gözenekli cilt
  • Cilt yenileme

Uygulama süresi çalışılan alanın genişliğine göre 2–3 dakika ile 30 dakika arasında değişir. Hem kadınlarda, hem erkeklerde, genç ve ileri yaşlarda geniş bir hasta grubunda kullanılabilmektedir.

Naıl Uygulanır?

Tamamen anestezisiz uygulanabileceği gibi, uygulama öncesi cilde hafif uyuşturucu kremler sürülebilir. Yaklaşık 1,5 santimetrekarelik alanlar şeklinde problemli bölge lazer ışığıyla taranır. Uygulama sırasında hissedilen hafif bir yanma şeklindedir. İşlem sona erince cilde bazı kremler ve koruyucular sürülür. Seanstan sonra birkaç saat süren hassasiyet ve yanma hissi olur. Kızarıklık 24-48 saat kadar sürebilir, daha sonra yerini ince bir kabuklanma ve soyulmaya bırakır.Ortalama 4üncü günde soyulma tamamlanır. Üzerine makyaj yapılarak iş ve sosyal hayata devam edilebilir. Güneşten koruyucu kremler uzun süre kullanılmalıdır.

Fraksiyonel lazerle sivilce izlerinin tedavisi

Sivilce problemi olan hastalar öncelikle mutlaka bir dermatoloji uzmanı doktor tarafından değerlendirilmeli ve varsa aktif aknenin ilaçla tedavisi yapılmalıdır. Tedavisi tamamlanmış veya daha eskiden sivilce problemi yaşayıp izleri kalmış kişilerde cildin üzerinde küçüklü büyüklü çukurcuklar gözlenebilir. Bu görüntü hastayı kozmetik olarak çok rahatsız eder. Bu izlerin en aza indirilmesinde son yıllarda fraksiyonel lazerleri kullanmaktayız.

Ortalama 3–5 seans süren tedavide seans araları 3–4 hafta arasındadır. Hem kadında hem erkekte uygulanabilir. Yeni ve eski sivilce izlerinde de kullanılabilir.

Fraksiyonel lazerle çatlak tedavisi

Fraksiyonel lazer, çatlak olan deride hem yüzeyel bir soyulma sağlayarak hem de derinin derin tabakalarına doğru açtığı yüzlerce ince oluk sayesinde derinin kendi kendini onarma mekanizmasını çalıştırarak çatlakların azaltılmasında, görünümünün düzelmesinde, lezyonların daralmasında ve kozmetik olarak kabul edilebilir bir düzeye gelmesinde son yıllarda sıkça ve başarıyla kullandığımız bir yöntem olmuştur.

Her hastanın cilt yapısının, şikayetlerinin düzeyinin, çatlak oluşum sebebi ve derinliğinin farklı olduğu unutulmamalıdır. Buna bağlı olarak da her hastanın seans sayısı, seans aralıkları ve tedaviden alacağı cevap farklıdır.

Cildin önce uzman bir dermatolog tarafından değerlendirilmesi ve hastanın kişiye özel olarak bilgilendirilmesi çok önemlidir. Bu konuda hekiminizden detaylı bilgi almaktan çekinmemelisiniz. Alacağınız doğru bilgiler tedavi sonundaki memnuniyetinizi arttıracaktır.

Fraksiyonel lazerle kırışıklık tedavisi

Fraksiyonel lazerlerle derinin üst tabakasında kontrollü bir şekilde çok küçük mikro kanallar açılarak yaşlanmış, hasarlanmış derinin atılması, yerini yenilenmiş bir cilt tabakasına bırakması sağlanır. Aynı zamanda derinin daha alt tabakaları uyarılarak cildin kendi kendini onarma ve yenileme süreci başlatılmış olur.

Yüzdeki, boyun ve dekoltedeki tüm kırışıklıklara uygulanabilir. Özellikle botox, dolgu ve yüz germe yöntemleriyle düzeltmekte zorlandığımız dudak çevresi, yanaklar, boyun ve dekolte kırışıklıklarında, fraksiyonel lazerler en iyi seçeneklerden biri olarak son yıllarda yerini almıştır.

FRAKSİYONEL LAZER SIK SORULAN SORULAR

1Hangi sıklıkta ve kaç seans uygulanır?
Seans araları ortalama 3–4 haftadır fakat gerektiğinde daha uzun aralarla yapılmasında bir sakınca yoktur. Seans sayısı ciltteki problemin yoğunluğuna göre hastadan hastaya değişir. 1–5 seans olabilir.
2Uygulama süresi ne kadardır.?
Uygulama süresi çalışılan alanın genişliğine göre 2–3 dakika ile 30 dakika arasında değişir.
3İşlem sonrası hakkında. ?
İşlem sona erince cilde bazı kremler ve koruyucular sürülür. Seanstan sonra birkaç saat süren hassasiyet ve yanma hissi olur. Kızarıklık 24-48 saat kadar sürebilir, daha sonra yerini ince bir kabuklanma ve soyulmaya bırakır.Ortalama 4üncü günde soyulma tamamlanır.
4Fraksiyonel lazerle gözenekli ciltlerin düzenlenmesi nasıl olur.?
Sivilce izi kalmamış fakat çok gözenekli ve yağlı ciltlerde de gözenekleri sıkıştırmak, cildin genel görünümünü düzeltmek amacıyla fraksiyonel lazerler başarıyla kullanılmaktadır. Öncelikle sorunlu cildin mutlaka bir dermatoloji uzmanı doktor tarafından değerlendirilmesi uygun olur.

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez. Kullanılan Görseller ve Videolar Jeneriktir.

Fiyat ve Bilgi Talebi için Formu Doldurun

Aplus Estetik Merkezine verdiğim tüm bilgiler 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması
hakkında ki kanun ve Aplus Üyelik Hüküm, koşulları kapsamı ve sınırları çerçevesinde kullanılmasına onay veriyorum.


WhatsApp WhatsApp (Çevrimiçi)