Jinekomasti

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti) nasıl olur?

Meme büyümesi (jinekomasti) ostrojen hormonuna bağımlı olarak yaşanmaktadır. Östrojen seviyesi artması ya da meme dokusunun östrojen hormonuna normalden fazla duyarlı olmasına bağımlı olarak jinekomasti yaşanabilir. Genetik olan ya da başka sebeplerden hormon seviyesi artarsa memede büyüme olabilir. Anneden geçen östrojen hormonu bebeklerde memenin belli bir büyüklükte olmasına sebep olur, ilk aylardan sonra bu büyüklük gerileyerek normal seviyeye ulaşır.

Erkeklerde östrojen hormonunun artması genelde ilerleyen yaşlarda vücuttaki kasların erimesi ve yağ oranının artması sonrasında yaşanabilir. Bu sebeple ileri yaş erkeklerde meme büyümesi normal karşılanmaktadır.

Östrojenin %4-5'i yağ kaynaklıdır. Obezite de genç yaşlardaki erkeklerde yağ oranını artırmaktadır. Ancak tek başına meme büyümesi yaşanması için yeterli değildir. Ancak sağlıksız beslenme özellikle hormon takviyeli besinlerin de kortizon ve östrojen ağırlıklı yapılarının jinekomasti ile ilintisi olduğu düşünülmektedir.

Genetik yatkınlık olan erkeklerde genç yaşlarda (ergenlikte) kadın tipi meme büyümesi (jinekomasti) görülmesi normaldir. Ergenlik sonunda 20'li yaşlarda gerileme beklenilen göğüs büyümesi bazen kalıcı olabilmekte ve tedavi gerektirmektedir.

Erkeklerde Jinekomastinin Neden Olduğu Sorunlar

Normalde erkeklerde çok nadiren rastlanılan meme kanseri vakalarına, kadın tipi göğüs büyümesi yaşayan erkeklerde daha yüksek oranda rastlanıldığı yönünde bulgular vardır. Hasta psikolojik olarak da bu durumla ilgili korku yaşayabilir. Ergenlikte yaşanan meme büyümesi (jinekomasti) erkek çocuklarının psikolojisi üzerinde olumsuz yönde etki yapmaktadır. Deniz, hamam veya çeşitli sporlardan uzak durmayı tercih eden gençlerin cinsel kimliğini tanıma anlamında da sorunlar yaşaması muhtemeldir. Göğüslerde, ağrı, şişkinlik ve gerginlik de hastayı rahatsız etmektedir.

Jinekomasti Tedavisi

Bazı durumlarda memede lokal yağlanmalarla yağ dokusunun artması büyümeye sebep olabilir. Bazı durumlarda ise meme dokusunda artış gözlemlenebilir. Bu muayene ile ortaya konulabilir.

Erkekte jinekomasti sonucunda oluşan meme deri sarkmasına neden verecek kadar büyük değilse, liposuction yöntemi ile tedavi edilebilir. Liposcution ile 45 dakika kadar sürecek olan operasyon için genellikle genel anestezi tercih edilir.

Yağ dokusu fazlalığının yanında deri fazlalığı da söz konusu ise cerrahi müdahale ile bu durum giderilebilir.

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

SIK SORULAN SORULAR

1Ameliyat Süresi Nedir ?
1-2 saat (Yüz germe ile birlikte yapıldığında daha uzun sürebilir.)
2Anestezi Koşulları nedir?
Genel anestezi, sadece kaşa yönelik girişimler için ise “sedasyon” altında lokal anestezi
3Nasıl bir yöntem uygulanıyor ?
Klasik yöntemle alın germe işleminde alın saç çizgisinin 4-5 cm gerisinden, saç içerisinden yapılan taç şeklinde bir kesi ile tüm alın gerilir.
4Olası riskler ve yan etkisi var mı?
Geçici şişlik ve morluklar, deride hassasiyet, hissizlik ve geçici bir gerginlik hissi.

Randevu için Formu Doldurun


WhatsApp WhatsApp (Çevrimiçi)