Liposuction (Yağ Aldırma)

Liposuction genel olarak cerrahi operasyon ile vakumlayarak vücuttan yağ alma işlemidir. Yağ depolanması ile oluşan fazlalıkların giderilmesi için etkili bir yöntemdir. Öncelikle bilinmesi gereken Liposuction (Yağ Aldırma) operasyonunun bir zayıflama ve obezite tedavisi olmadığıdır. Liposuction (yağ alma) vücut şekillendirme için uygulanan bir yöntemdir.

Genellikle erkeklerde karın-göbek çevresinde kadınlarda bel-basen bölgelerinde bölgesel yağlanma görülür. Bu genetik bir durumdur ve cinsiyete göre yağlanma bu bölgelerde olur. Yağ aldırma (liposuction) bu bölgelerdeki yağ depolarını gidermenin etkili bir yöntemidir.

Liposuction sadece bel basen ve karın bölgelerine uygulanmaz. Yağ alma gerektiren ve kilo verme sonrası atılamayan yağların bulundugu çene altı, sırt, üst kollar, memeler, bacaklar, diz içi, gibi bölgelere de uygulanabilir. Liposuction genellikle kilosu normal veya hafif kilo fazlası olan kişilerde normalden fazla yağlanma yaşanmış bölgelerde uygundur.

Yağ Aldırma Sonrasında Yağlar Aynı Oranda Tekrar Alınır mı?

İnsan vücudundaki yağ hücrelerinin adeti erişkinlik süresinde belirlenir ve sonrasında değişiklik olmaz. Kilo alınıp verildikçe hücrelerin büyüklüğü değişmektedir. Ancak kilo verildiğinde yağ hücrelerinin adeti azalmadığı için tekrar aynı şekilde kilo alınması her zaman bir ihtimaldir. Liposuction'da ise bu yağ hücrelerinin bir kısmı alındığı için tekrar kilo alınsa bile vücut şekli eskisi gibi olmayacaktır.

Hamilelik Kiloları İçin Liposuction Uygulanabilir mi?

Hamilelik sonrası yağ aldırma işlemi için, genellikle emzirme süresinin geçmesi ve kiloların doğal yollardan verilebilmesi için 1 yıl kadar beklenilmektedir. Vücut üzerindeki deformasyonlarda net şekilde ortaya çıkmış olmaktadır.

Liposuction Ameliyatı

Liposuction bazı durumlarda sedasyon ile de yapılabilir ancak genel olarak genel anestezi altında yapılır. Operasyon esnasında uygulama yapılacak bölgelere küçük kesiler atılır ve küçük kaküller vasıtası ile yağ depolarındaki yağlar vakumlanır. Ameliyat süresi uygulama yapılan alana ve vakaya göre değişse de ortalama 1-4 saat sürmektedir.

Liposuction Ameliyatı Sonrası

  • Ameliyat sonrası tüm süreçler ameliyatın uygulandığı bölgelere ve alınan yağ miktarına göre değişebilmektedir.
  • Hasta ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilebilir, bazı durumlarda tedbir amaçlı bir gün hastanede yatışı gerekebilir.
  • Hastanın operasyon sonrası şişliklerinin hızlı inmesi ve formun yakalanması için 3-4 hafta süre ile bir korse kullanması gerekmektedir.
  • Şişlikler 3 hafta içerisinde azalır tamamen geçmesi 4-6 ayı bulabilir.

Yasal Uyarı:Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

Liposuction (Yağ Aldırma)

SIK SORULAN SORULAR

1Liposuction ile kilo verilir mi?
Eğer kilo fazlanız yoksa ve şekillenme için ameliyat oluyorsanız kilo düşüşünden çok sıkılaşma farkedersiniz. Kilo fazlası olanlar mutlaka kilo verir. Fakat ödem nedeniyle kilo verme miktarı ilk başlarda belirgin olmayabilir. 2 aydan sonra diyetlerine dikkat ederlerse eskisinden ne kadar zayıfladıklarını fark ederler.
2Ameliyat sonrası ağrı olur mu?
Genel olarak liposuctionda ameliyat öncesi lokal anestezikler ile infiltrasyon yapıldığından diğer ameliyatlara oranla ağrı çok azdır. Ağrı kesici ihtiyacı da az olur. Ancak ameliyat sonrasında bir miktar ağrı olsa bile günlük ağrı kesicilere cevap verir.
3Ameliyatın kalıcılığı var mıdır?
Şekillenme amaçlı yapılan bel, kalça diz içi, uyluk içi liposuctionda kalıcılık belirgindir. Fakat karın bölgesi için kişinin diyetine dikkat etmesiyle kalıcılığın derecesi belli olur. Tabi bir de bayanlarda doğum olayı var bu da karın bölgesinin dinamiğinde oldukça etkili bir durumdur.
4Kilo vermek ile liposuctionın farkı nedir?
Liposuctionda amaç şekillenmektir. Ama bazı özel durumlarda bir miktar kilo fazlası olanlara da bu uygulamayı yapıyoruz. Liposuction için en güzel örnek kalça bölgesindeki genetik yağlanmadır. Diyet ile kilo veren kişi her yerinden kilo vermeyi görür fakat problemli olan bölgesinin bir türlü memnun edecek düzeyde kilo vermez. Burada liposuction devreye girmelidir.

Fiyat ve Bilgi Talebi için Formu Doldurun

Aplus Estetik Merkezine verdiğim tüm bilgiler 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması
hakkında ki kanun ve Aplus Üyelik Hüküm, koşulları kapsamı ve sınırları çerçevesinde kullanılmasına onay veriyorum.


WhatsApp WhatsApp (Çevrimiçi)