Kulak Estetiği

Kulak estetiği operasyonlarının diğer estetik operasyonlarla arasında uygulanabildiği en küçük yaş bakımından büyük bir fark vardır. Bir çok estetik operasyon organın gelişiminin tamamlandığı 18-20 li yaşlardan sonra yapılabilmektedir. Kulak gelişimi ise genellikle 5-6 yaşlarında tamamlanır. Bu sebeple küçük yaşta çocuklara da kulak estetiği ameliyatları yapılabilmektedir. Özelikle ilköğretim çağındaki çocuklar arasında fiziksel özellikler nedeni ile yapılan şakalaşmaların çocuk için psikolojik etkisi çok büyük olabilmektedir. Bu sebeple kulak estetiği operasyonunun okul çağı öncesi planlanabilmesi çocuk için önemli bir avantaj olmaktadır.

Kulak estetiği ameliyatlarının en sık rastlanılan sebebi, kepçe kulak sorununu gidermektir. Bu ameliyatlarda tercih edilen çeşitli yöntemler vardır. Yöntemler arasında yara izi bırakmayan ve sorunun nüksetmesi ihtimalini en alt düzeyde tutan yönteme doktor tecrübesi ile karar vermelidir. Kıkırdağın törpülenmesi ya da azaltılması gibi yöntemler sık tercih edilenlerdir.

Kepçe kulağı ameliyatlarında amaç kulağın küçültülmesi değil kulağın açısının değiştirilerek dışa dönük (yelken) görüntüsünün giderilmesidir. Kulak estetiği ameliyatlarında iz kalmaması için kesi yerleri dikkatlice görünmeyen yerlerden seçilir.

Kulak estetiği ameliyatlarının da her ameliyat gibi ameliyathane şartlarına haiz bir hastanede yapılması şarttır. Küçük yaşlarda yapılan operasyonlarda genel anestezi uygulanırken yetişkinlere lokal anestezi uygulanabilmektedir. Ameliyat 1-2 saat sürmektedir. Hasta aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında pansumanlar çok önemlidir. Hasta ameliyat sonrasında bir bandaj ve sonrasında bir kafa bandı kullanacaktır. Genellikle bir hafta sonra dikişler alınır. Morluk, şişme ve ödemler 7-10 gün içerisinden geçer.

WhatsApp WhatsApp (Çevrimiçi)