Meme Dikleştirme

Göğüs – Meme sarkması yaşlanma ve emzirme ile birlikte artan ve yerçekiminin etkisi ile meme derisinin elastikiyetini yitirmesi ile oluşan bir durumdur. Göğüs – Meme dikleştirme ameliyatları bu soruna cerrahi çözün getirmektedir.

Doğum ve emzirmeler sonucunda elastikiyetini yitiren meme derisine yeni bir şekil ve form vermek ameliyatın amacıdır. Meme başı çervresindeki alan (areola) geniş ise dikleştirme ameliyatları sırasında daraltılabilir. Ayrıca meme büyütme ameliyatı ile kombine edilebilecek bu operasyonla meme dikliği sağlanırken aynı zamanda protezle meme hacmi artırılabilir.

Meme – Göğüs dikleştirme ameliyatlarında birçok farklı teknik vardır. Memedeki sarkmanın derecesi, memenin büyüklüğü, derinin durumu bu teknikler arasında cerrahın tercih ettiği tekniği belirlemesinde etkenlerdir.

Ameliyat Sonrası

Genel anestezi altında yapılan meme dikleştirme ameliyatları ortalama 3 saat sürer. Hasta aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilir. Dikişler 10-12 güne alınır.

Meme dikleştirme ameliyatları sırasında silikon meme protezleri kas altına yerleştirilmişse özellikle ilk birkaç gün kol hareketlerinde ağrılar oluşabilir. Bu durumda ağrıyı kontrol etmek için kuvvetli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Hastalar sporcu sütyeni şeklinde elastik bir sütyen kullanarak birkaç gün içinde işlerine ve günlük aktivitelerine rahatlıkla dönebilmektedirler.

WhatsApp WhatsApp (Çevrimiçi)